Je v klasickém sněhovém hasícím CO2 přístroji kapalina?

Zde se soustřeďují poznatky o různých materiálech. A to jak exaktní tak empirická data.
Uživatelský avatar
RoliD
Administrátor
Příspěvky: 250
Registrován: pát 10. črc 2015 12:47:18

Je v klasickém sněhovém hasícím CO2 přístroji kapalina?

Příspěvek od RoliD »

Občas narazím na hádky zda je v CO2 hasičáku kapalina a nebo plyn. Je to celkem sranda to pozorovat jak se lidi neumí shodnout nad grafy níže.
Takže pánové prosim Vás až se příště budete dohadovat. Tak si nejprve stanovte přesně podmínky tlaku a teploty o kterých se bavíte. A pak exaktně rozhodněte dle grafů níže. To jsou fyzikální grafy a fyzika naštěstí nemá ješitnost a vaše ego její víte kde. 
Zjednodušeně řešeno. V CO2 hasičáku je někdy jen plyn a někdy i kapalina. Pokud je hasičák plný od distributora tak při pokojové teplotě by v něm mělo být tlak někde mezi 5,5-5,7MPa a tedy vždy v něm bude jen plyn. Když budete pooomalinku upouštět ten hasičák, tak aby teolota náplně neklesla pod řekněme 19°C, tak v něm až do vyrovnání tlaku s okolní atmosférou bude vždy plyn.  Teprve když otevřete ventil naplno a plyn začne tryskat ven "plnou" rychlostí, tak okamžitě v celém objemu láhve klesne prudce teplota a plyn vlastně okamžitě z velké části začne kapalnět i přesto že se snižuje tlak v lahvi. Což by při hašení mělo negativní efekt. K vyprádnění lahve by došlo velmi pomalu (vzhledem k potřebě při hašení) a proto je v té lahvi trubka až ke dnu, aby tlak plynů nad hladinou vytlačoval tou trubkou onen kapalný co2 a ten velmi rychle opustil nádobu. Po opuštění ventilu a trubky se už jen velmi prudce ochladí takže jeho část se změní na pevný "suchý led", který tryská na místo kam ho namíříte. (a tam třeba hasí oheň nebo chladí pivo)

Dále z grafu vyplývá, že čerstvě naplněná láhev při teplotách velmi zhruba pod 15°C bude mít uvnitř i kapalinu. A teď bacha: nad 31°C nebude v láhvi ani kapalina ani plyn! Ale takzvaná "superkritická kapalina" Tedy CO2 bude mít cca hustotu kapaliny ale chovat se bude jako plyn!
742px-Fázový_diagram_tlak-teplota_pro_oxid_uhličitý.svg.png
742px-Fázový_diagram_tlak-teplota_pro_oxid_uhličitý.svg.png (65.59 KiB) Zobrazeno 6019 x
5MPa.jpg
5MPa.jpg (38.91 KiB) Zobrazeno 6019 x

A ještě videjko jak to v tom hasičáku při měnící se teplotě vlastně vypadá.

https://www.youtube.com/watch?v=-gCTKteN5Y4

Odpovědět

Zpět na “Vlastnosti materiálů”