Zika virus - informace a možnosti ochrany

Uživatelský avatar
RoliD
Administrátor
Příspěvky: 250
Registrován: pát 10. črc 2015 12:47:18

Zika virus - informace a možnosti ochrany

Příspěvek od RoliD »

Tak tu máme novou hrozbu: vir Zika
Co o něm víme: Virus zika:
- náleží do čeledi Flaviviridae
- je přenášen komáry rodu Aedes.
- je přenášen pohlavním stykem (první hlášení z USA v únoru 2016)
- symptomy: způsobuje horečku zika, která se kromě vysokých teplot projevuje také vyrážkou, bolestí hlavy i kloubů.
- rizika:  Vysoké riziko představuje pro těhotné ženy, jejichž dětem může způsobit těžkou vývojovou poruchu mikrocefalii. Podle dosud plně nepotvrzených výzkumů je hlavní riziko hlavně (možná pouze) při nákaze riziko je
jen u první nákazy pro ženu v prvním trimestru.


Virus byl objeven v Africe (Uganda) v roce 1947. Od té doby se rozšířil hlavně do Jižní Ameriky a byl zachycen už v cca 20ti zemích. Například  Brazílie, Kolumbie, Ekvádor, Paraguay, Panama, Mexiko viz obrázek:
Obrázek

Co je Mikrocefálie:
mikrocefalie, která se je zakrnění nebo předčasné ukončením růstu mozku. Růst výskytu je výrazně rostoucí, například v Brazílii z 150 dětí v roce 2014 se v roce 2015 už narodilo s touto vadou dětí 2700.

Prevence

inkubační doba zika Viru je činí 3–12 dní.  Přibližně 60–80 % postižených nevykazuje žádné symptomy. Proti onemocnění neexistuje lék.  Brazilská vláda usiluje o urychlený vývoj vakcíny. Jediným způsobem jak se chránit je ochrana před komářím bodnutím. Tedy vybavení domácností moskytiérami, lapači létajícího hmyzu (takové ty modře svíticí lampy s elektricky nabitou mřížkou), vhodným oblečením a repelenty + + v autech jezdit jen s klimatizací a se zavřeným okýnkem.



Co dělat když už jste nakaženi. Laboratoře na celém světě se snaží vyvinout první látky které v budoucnu povedou k vytvoření léku a vakcíny. Bohužel to asi ještě potrvá. Viz rozhovor na dvtv: http://video.aktualne.cz/dvtv/lek-proti ... 5900fea04/

Aedes aegypti, přenašeč viru vypadá takto:
Přílohy
přenašeč viru Zika
přenašeč viru Zika
komár_přenašeč_zika_viru.jpg (34.02 KiB) Zobrazeno 6485 x
Rozšíření viru Zika na začátku roku 2016
Rozšíření viru Zika na začátku roku 2016

Ender
Příspěvky: 78
Registrován: pon 21. zář 2015 18:43:21

Re: Zika virus - informace a možnosti ochrany

Příspěvek od Ender »

Tak na netu jsem zachytil, že Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) varovalo, že přenašečem viru se může stát i komár tygrovaný (Aedes albopictus). A ten je ještě dost rozšířený i v blízkosti nás. Žije například v celém jihovýchodním Rusku a také ve všech státech jižní Evropy podél Středozemního moře. Tam spadá Španělsko, Francie, Itálie, Řecko i mezi našinci oblíbené Chorvatsko. Výskyt tygrovaného komára, byl ale zaznamenán v roce 2012 i u Mikulova na jižní Moravě.


V ČR žije asi 40 až 50 druhů komárů ze šesti rodů. Do lidských obydlí zalétá hlavně komár pisklavý (Culex pipiens) a přímo s lidmi žije jeho poddruh komár obtížný (Culex pipiens molestus), který se vyvinul v prostorách londýnského metra. Po povodních se zvyšuje výskyt komára záplavového (Aedes vexans). Vyskytují se i komáři rodu Anopheles, kteří ještě v 50. letech 20. století sužovali malárií jižní Moravu

Všichni komáři se živí přednostně nektarem z květů, ale samičky navíc sají krev - lidskou i zvířecí. Ta je jim zdrojem bílkovin pro vývoj vajíček.

Uživatelský avatar
RoliD
Administrátor
Příspěvky: 250
Registrován: pát 10. črc 2015 12:47:18

Virus Zika v Chorvatsku

Příspěvek od RoliD »

S tim Chorvatskem to bude ještě zajímavý. Letos se tam všichni nahrnou protože se budou bát do egypta a tuhniska. A teď najednou ten zatracenej KOMÁR :D. On ten druh který přenáší virus Zika má sice v Chorvatsku výskyt má. Ale výskyt je to nesrovnatelně menší než v Jižní Americe a také nakaženi nejsou všichni komáři. V chorvatsku snad nebyl zaznamenám jediný nakažený komár. Pokud se chystáte na klasickou rozvalovačku u moře tak je riziko minimální. V pásu kolem pobřeží moc komáři nejsou. Fouká tam a to se komárům nelíbí. Samozřejmě už stovky mentrů od pobřeží se nějaký ten komár vyskytnout může. Ale opět spíše jen tam kde jsou nějaké zaplavené sníženiny, rovina atd. Pokud se podívám třeba na klasickou Brelu, Bašku, Makarskou které jsou defakto na úpatí horského masivu. Tak tam komáři fakt nejsou.

Tak vzhůru do chorvatska! :)

Odpovědět

Zpět na „Kolik třešní, tolik višní, Aneb co se jinam nevešlo“