- Polknutí léku ústy (perorální aplikace) tato forma se nejčastěji vyskytuje u následujících lékových forem - tablety, sprej, kapky, dražé. K nástupu účinku léku dochází přibližně do 30 minut od podání.
- Uložení léku pod jazyk a vstřebání léku ústní sliznicí (sublinquální aplikace) tato forma podání se nejčastěji objevuje u tablet případně spreje. Účinek léku u tohoto druhu podání se projeví do několika minut.
- Nakapání léku do spojivkového vaku oka a vstřebání jeho sliznicí (tato metoda bývá označována jako konjunktivní aplikace). Takto podávané léky jsou určené pouze k ošetření oka případně spojivek. Nejčastěji se vyskytuje u lékové formy - kapky, mast.
- Vstřebání léku nosní sliznicí pomocí aplikace do nosu. Toto je možné u lékové formy kapek nebo spreje.
- Vstřebání léku zevním zvukovodem-pomocí nakapání do ucha. Tato aplikace bývá označována také jako intraotální aplikace.
- Aplikace pomocí spreje-vdechnutí léku do průdušek a plic - např. při astmatu (intrabronchiální aplikace). Nejčastěji dochází k podání ve formě spreje. K nástupu léku dochází během několika sekund.
- Vstřebání kůží (transkutání aplikace) zde se vyskytují léky ve formě léčivých náplastí, gelů, sprejů, mastí. Dochází k lokálnímu působení.
- Aplikace léku do konečníku bývá nazývaná jako intraanální aplikace. Nejčastější léková forma u tohoto způsobu podání bývá: čípek, mast případně roztok. Léky podané touto formou se vstřebávájí. Této lékové formy se využívá např. ke snížení teploty při podání čípku zvláště pak u dětí. Dochází k rychlému vstřebání.
Způsoby podávání léčiv
Způsoby podávání léčiv
Možnosti podání léků