Ohýbání dřeva

sarka

Ohýbání dřeva

Příspěvek od sarka »

Ve zkratce: ohýbat lze většinu listnatých dřev (my používáme JS), na tažené straně průřezu je nutné použít protitažný plech. Pro naši výrobu ohýbáme průřezy cca 40x60 mm a 13x60 mm. Vaříme cca 4 hodiny. Dřevo po ohnutí necháváme fixované minimálně týden. Pro menší průřezy nejspíše bude stačit méně.
Napařované dřevo nesmí přijít do přímého styku s vodou, jinak dojde k jeho rozvláknění. Pro mírné ohyby stačí dřevo napařit v páře unikající například z hrnce, ale lepší je samozřejmě dřevo napařovat v uzavřené nádobě či šachtě. Avšak není nutné hermetické uzavření. Poslouží i ocelová trubka většího průměru s vodotěsně zavařeným jedním koncem. Postavte trubku na svislo a asi 10 cm zaplavte vodou. Při vkládání dřeva zajistěte, aby se nenamočilo do vody, Spodní konec trubky s vodou ohřívejte např. pomocí plynového hořáku. Horní konec něčím přikryjte. Vařte asi 4 hodiny, možná bude stačit i méně.
Při ohýbání je nutné zajistit taženou stranu průřezu plechem - plech zafixujte vůči obrobku. Až Vám plech bude bránit v dalším ohybu, můžete ho mírně povolit, ale pokud ho polevíte moc, dřevo pravděpodobně praskne. Pokud použijete neupravovaný ocelový plech, je nutné mezi něj a obrobek vložit pryž, igelit, či podobný materiál, v opačném případě dojde k reakci mezi dřevem a železem a dřevo zmodrá až do hloubky 10 mm. Při použití nerezového plechu tento problém odpadá. My ohýbáme vždy pravoúhlé průřezy, tvarujeme až ohnuté dílce - pravoúhlý průřez se ohýbá lépe.
Plastifikovat lze každé listnaté dřevo ideální je ale buk či jasan. Jehličnaté je k plastifikaci nevhodné.

Odpovědět

Zpět na „Dílna a výroba“