Protože se dost často neví co znamená to které označení vodotěsnosti u hodinek nebo podobných nositelných technologií, tak to lze rozepsat asi takto:
Water resistant - hodinky s tímto označením na číselníku nebo na víčku jsou určené na denní nošení a do společnosti. Tyto hodinky jsou odolné vůči prachu a zvýšené vlhkosti např. za deště apod. S hodinkami s tímto označením, prosím, zacházejte opatrně - nejsou určené na hrubé zacházení ani přímý styk s vodou. U tohoto označení se dá říci, že do něj patří výrobky s označením IP65
Water resistant 30M (3 ATM) - hodinky s takovýmto označením jsou, podobně jako hodinky s označením water resist, prachotěsné a vlhkotěsné - můžou však již přijít do styku s vodou, ale opravdu náhodným, např. omytí rukou. Hodinky s touto vodotěsností se nesmí ponořit kompletně celé - voda zde nevadí v případě stékání či vlhkosti. V případě kompletního ponoření hodinek s touto vodotěsností může nastat zvlhnutí hodinek, které se projeví nejčastěji orosením skla. U tohoto označení se dá říci, že do něj patří výrobky s označením IP68
Water resistant 50M (5 ATM) - hodinky s takto označené jsou už dost slušně vodotěsné. Hodinky mají už kvalitní těsnění v korunce a jedná-li se o chronograf, tlačítka chronografu mají též těsnění - pod víčkem (nasazovací, ale už i šroubovací) se též nachází těsnění. S hodinkami s označením 50M se můžete koupat a hodinky jsou schopny těsnit do hloubky 0,5 metru, což je plně dostačující pro surfaře, plavce ... zkrátka pro povrchové koupání.
Water resistant 100M (10 ATM) - hodinky s tímto označení jsou první co lze již plně považovat za skutečně vodotěsné. Toto označení nám dává záruku pro potápění až do hloubky 8 - 10 metrů , což nám zahrnuje rekreační potápění na dovolené, vodní sporty apod. (třeba skočení do vody z 1m můstků přežijí) Těsnění v korunce, víčku, popř. tlačítek chronografu jsou zesílená a připravená na větší tlak vody. Takto označené hodinky jsou již konstruovány i na nárazy zvenčí.
Water resistant 200M (20 ATM) - hodinky co jsou označené 200 metrů, jsou již hodinky konstruované pro hlubinné potápění. Vždy zde již máme šroubovací zadní víčko pouzdra a téměř vždy i šroubovací korunku - pro dokonalé utěsnění a deaktivaci korunky při hlubokém ponoru. S těmito hodinkami se již můžete ponořit až do úctyhodných 20 metrů, kde již je takový tlak, že udeříme-li hodinkami o něco takovýmto tlakem, musí to být opravdu rana slušná a hodinky to musí vydržet. 200 metrů
vodotěsnost je maximální pro sériově vyráběné hodinky.
Water resistant 300M (30 ATM) - hodinky určené pro profesionální potápěče. Tuto vodotěsnost normální vodní rekreant nikdy nevyužije - hodinky jsou již opatřovány vzduchovým ventilem, šroubovací tlačítka, korunka a víčko jsou samozřejmostí. S takto utěsněnými hodinkami se můžete potápět až do hloubky 30 metrů. Hodinky z této kategorie vodotěsnosti jsou většinou poslední co většina lidí zvládne nosit i v běžném životě. I když napčíklad klasické Rolex Oyster Sea-Dweller 4000 či IWC Aquatimer Automatic 2000 s vodotěsnotí do 1200m jsou nositelné i do kanceláře. Záleží tedy na vkusu a ochotě každého jednotlivého soudruha nosit již poměrně tlusté a těžké hodinky
Water resistant 1000M (100 ATM) - hodinky jsou již určené pro profesionální hlubinné potápění. Takovéto hodinky mají dokonce i v mezičíselníkovém prostoru tekutinu, ve které bez problémů běhají ručky, která slouží na vyrovnání tlaku v takové hloubce a tudíž zajistí nerozbitnost skla tlakem. Vše, co je pohyblivé, bývá šroubované s velmi jemnými závity a ještě mnohdy kryté.Takovéto hodinky jsou již na objednávku. Vodotěsnost hodinek se zde opravdu může lišit podle konkrétního výrobce. Bohužel tyto hodinky už většinou nejsou určené pro běžné nošení.
Samořejmě platí obezřetnost , čím méně známý a mladší výrobce, tím větší šance, že bude tak trošku klamat s tím co jeho výrobky zvládnou
Doporučení:
- pokud už jsou hodinky mokré a nebo dokonce pod vodou, tak nemačkejte jejich tlačítka a nebo jejich mačkání minimalizujte. Při mačkání ovládacích prvků se vždy zvyšuje šance na průnik vody do hodinek. Zařízení která jsou takzvaně bezprůchodová a do prostor hodinek je od tlačítek oddělen toto doporučení neplatí. Takto se ostatně řeší vodotěsnost u potápěčských elektronických přístrojů.
- slaná voda v moři či silně chlorovaná voda v bazénu je agresivní a hodinkám rozhodně neprospívá. Nezapomeňte je tedy nakonec po koupání opláchnout v pitné vodě a usušit.
- čím teplejší voda tím větší šance na selhání vodotěsnosti
- pokud nosíte hodinky do sauny, tak s nimi nechoďte do studeného bazénku. (položte je na břeh bazénku např.) Teplotní šok by nemusela vodotěsnost či jiné věci na hodinkách přežít. Pokud půjdete do sauny kde je více než 80°C, tak si hodinky ale stejně zničíte i jinak (člověk přežije daleko větší teplotu než ty hodinky (typicky to odnese nejdříve baterie nebo displej) )
- pokud jste si koupili hodinky přes ebay , dx , aliesxpress a podobně, tak si automaticky snižte vodotěsnost min. o jednu třídu. Číňani vědí, že chceme vodotěsné hodinky, tak nám to na ně napíší .
Vodotěstnost hodinek - jak to s ní je
Re: Vodotěstnost hodinek - jak to s ní je
Jen pro zajímavost přidávám video kde je hezky vidět jak obyčejné plastové Casio Gshock hodinky s označením 200M tedy hodinky které by neměli mít problém s potopením do 20metrů bez problémů vydrží potopení do 250metrů! úžasné: