Raketový systém RBS-70

Ender
Příspěvky: 78
Registrován: pon 21. zář 2015 18:43:21

Raketový systém RBS-70

Příspěvek od Ender »

Raketový systém RBS-70: Švédský protiletadlový deštník českých vojáků
 
Nejmodernější protivzdušný systém ve výbavě Armády ČR představuje švédský RBS-70 s raketami naváděnými po laserovém paprsku. Tato vysoce výkonná zbraň však patří na nepochybnou špičku i v celosvětovém měřítku.
 
Nepřátelský bojový letoun se blíží ke svému cíli přízemním letem. Náhle se mezi stromy ostře zableskne a k nebi vylétne řízená střela, která se okamžitě natáčí směrem k letadlu. Pilot ihned zahajuje úhybné manévry a vypouští klamné světlice, avšak ty na raketu nemají žádný účinek. Několik metrů od letounu její hlavice exploduje a zasypává jej stovkami kovových střepin, jež způsobují katastrofální škody. Pilot se v poslední chvíli katapultuje a jen útrpně sleduje, jak se trosky jeho letadla snášejí k zemi. Narušitele zastavil a zničil raketový komplet RBS-70, který vzniknul už v polovině 70. let 20. století, ale díky průběžným modernizacím se i v současnosti řadí mezi vůbec nejúčinnější přenosné protiletadlové zbraně.
 
Švédsko vsadilo na nezvyklý princip
Většina současných přenosných protiletadlových raketových systémů má pasivní infračervené navádění, tj. střela směřuje samočinně na teplo vydávané cílem. Právě takto byl ostatně řízený i vůbec první typ této kategorie v řadové službě, americký FIM-43 Redeye. Zakoupila jej řada států, mezi nimi i Švédsko, kde dostal domácí název RBS-69, kde ona písmena zkracují slovo Robotsystem (systém řízených raket; pojem Robot totiž může ve švédštině znamenat i řízenou raketu). Relativně rychle ale zastaral, takže již záhy po jeho zavedení začalo Švédsko zkoumat možnosti jeho náhrady. Vývojem pověřilo společnost Bofors Defence (nyní součást zbrojovky Saab Bofors Dynamics), kterou požádalo o vytvoření kompletu, jenž bude ideální pro ochranu základen letectva či pozemních sil na bojišti, bude se vyznačovat nízkou náročností a krátkým reakčním časem a zvládne bojovat proti nízko létajícím cílům. Firma Bofors se proto rozhodla pro značně neobvyklý krok, když nepoužila princip pasivního infračerveného navádění, nýbrž jinou metodu, jež se zpravidla používá spíše u protitankových řízených raket, a to navádění po laserovém paprsku (tzv. laser-beam riding). V roce 1975 dokončila vývoj systému, jenž dostal od švédské armády název RBS-70 (Robotsystem 70) a o rok později vstoupil do služby. Ihned vzbudil značný rozruch a také debatování, jestli je tento princip pro protivzdušné rakety vůbec vhodný, výsledky zkoušek však záhy rozptýlily všechny pochybnosti a RBS-70 začal získávat i exportní úspěchy. První verze z druhé poloviny 70. let nabídla max. dálkový dostřel asi 5000 m a výškový dostup 1000 m, ovšem toto provedení (označované později i jako RBS-70 Mk 0) bylo potom zdokonaleno na standardy Mk 1 a Mk 2, u nichž dálkový dosah vzrostl na 6000 m a výškový dostup na 3000 m. V roce 2003 byla předvedena komplexně zmodernizovaná střela Mk 3 BOLIDE, jež nabízí dálkový dosah až 8000 m a dostup kolem 5000 m. Od roku 2011 se prodává varianta RBS-70 NG se systémem nočního vidění.
 
Popis konstrukce a bojového použití
Komplet RBS-70 tvoří tři základní prvky, a sice podstavec se sedačkou (váží 22 kg), optická a laserová zaměřovací aparatura (35 kg) a kontejner s řízenou raketou (asi 23,5 kg, z toho raketa sama váží asi 15 kg); provedení se střelou BOLIDE je ještě o několik kilogramů těžší. Každou ze tří částí přenáší jeden muž, avšak díky důrazu na jednoduchou manipulaci lze celý komplex sestavit a připravit ke střelbě do 30 sekund a po vypálení lze další střelu nabít za 5 sekund. Na obsluhu systému stačí fakticky jeden muž, ale když je systém RBS-70 zapojen do integrované soustavy protivzdušné obrany, je třeba ještě spolupráce dalšího muže, který obsluhuje zařízení zvané SLT, což je terminál zhruba o velikosti notebooku pro získávání informací o vzdušných cílech z radarů či dalších senzorů. Buď na základě těchto informací, nebo na základě vlastního pozorování se pak operátor RBS-70 snaží nalézt cíl pomocí optického zaměřovače, s nímž má shodnou osu i zaměřovací laser. Systém je opatřený přístrojem IFF pro rozlišování vlastních a cizích cílů, jehož absence byla u starších přenosných protiletadlových kompletů velice častým zdrojem problémů (např. ve válce na svátek Jom Kippur v říjnu 1973 zničili pětinu ztracených egyptských letadel sami egyptští vojáci s raketami Strela-2). Na nepřátelský cíl je pak zamířen laser a operátor vystřeluje raketu. Tu z kontejneru vymete startovací motor a po jeho odhození se zapálí motor letový, jenž produkuje minimální dýmovou stopu. Trysky motoru se nacházejí ve střední části rakety, kdežto v zádi se nalézá přijímač kódovaného laserového signálu. Dá se říci, že střela letí v jakémsi virtuálním „kanálu“ vytvářeném zaměřovacím laserem. Střelec tak musí sledovat cíl až do zásahu, resp. udržovat jej v zaměřovači, což je hlavní nevýhoda tohoto principu. Nejde tedy o zbraň typu „vystřel a zapomeň“, avšak její nesmírně silnou stránkou je, že se prakticky nedá efektivně rušit. Uvádí se, že pokud se raketa dostane do vzdálenosti 30 m od cíle, činí pravděpodobnost zničení cíle zhruba 95 %.
 
Vývozní úspěchy a zavedení v AČR
O to se stará bojová hlavice, jež u starších typů váží 1,1 kg a obsahuje asi 3000 wolframových fragmentů, zatímco nová raketa BOLIDE nese hlavici o váze 1,8 kg, ve které se nalézá navíc i kumulativní náplň. Díky tomu je tato raketa mnohem účinnější proti vrtulníkům a dá se použít i proti lehce obrněným pozemním cílům. Původní rakety dosahovaly rychlosti Mach 1,6, nová raketa pak létá rychlostí dokonce Mach 2. Programovatelný zapalovač dovoluje nasazení proti širokému spektru cílů včetně těch velmi malých, jako jsou bezpilotní letadla a střely s plochou dráhou letu. Vedle základní přenosné podoby existují i deriváty pro vozidla a plavidla, z nichž nejznámější je systém ASRAD-R (Advanced Short Range Air Defence System-RBS), který je výsledkem kooperace švédské zbrojovky Bofors a německé značky Rheinmetall. V zásadě jde o montáž čtveřice raket RBS-70 na otáčivé platformě, doplněné radarem HARD s dosahem 20 km a způsobilé pro montáž na různá pásová či kolová vozidla; tento systém zavedlo do služby Německo, Finsko a Řecko. Komplexy RBS-70 různých variant se dostaly do služby ve zhruba dvaceti zemích, mezi které patří mj. Austrálie, Brazílie, Indonésie, Mexiko, Pákistán, Thajsko, Spojené arabské emiráty či Venezuela. V posledně zmíněné zemi si RBS-70 připsal také první „ostrý“ sestřel, a to velmi paradoxně venezuelský OV-10 Bronco zničený při pokusu o převrat v roce 1992. Armáda ČR získala v letech 2003 až 2005 celkově šestnáct systémů RBS-70, dva simulátory a 200 střel Mk 1 a Mk 3 BOLIDE, to vše za zhruba jednu miliardu korun. Systémy RBS-70 patří do výzbroje českého 25. protiletadlového raketového pluku (dříve brigády), jenž sídlí ve Strakonicích, resp. do podřízeného 252. protiletadlového raketového oddílu; komplety získávají údaje mj. z mobilních radarů ReVISOR. Kromě ochrany našich vojenských jednotek a základen se tato jednotka účastní obrany důležitých bodů civilní infrastruktury, což v červnu 2015 demonstrovalo cvičení s námětem ochrany Temelína.Parametry systému RBS-70
Standardní obsluha: 3 muži
Hmotnost systému: 87 kg
Hmotnost rakety: 15 kg
Hmotnost hlavice: 1,8 kg
Délka těla rakety: 1,32 m
Průměr těla rakety: 0,11 m
Rozpětí ploch rakety: 0,32 m
Max. rychlost rakety: Mach 2
Max. dálkový dostřel: 8000 m
Max. výškový dostup: 5000 m
 
Autor: Lukáš Visingr

 
Hlavní zdroje:
Kroulík, J. a Růžička, B.: Vojenské rakety, Praha 1985
Saab Bofors Dynamics, Armáda ČR, Wikipedia.org
 

Návštěvník

Re: Raketový systém RBS-70

Příspěvek od Návštěvník »

Air Jordan 1
Jordans 11 Low
Nike Kyrie Irving Shoes
Jordan Retro 14
Louboutin Heels
Air Jordan Sneakers
Pandora Jewelry Official Site
Christian Louboutin
Red Bottom Shoes
Adidas Yeezy
Nike Outlet
Nike Women
Asics Running Shoes
Air Jordan 5
James Harden Shoes
Golden Goose Mid Stars
Mens Nike Shoes
Christian Louboutin Heels
Moncler Coats
Jordan 1 Lows
Nike Shoes
Jordan 1
Nike Air Jordan 1
Nike Outlet
Jordans 11
Air Jordan 4
Nike Outlet Store
Christian Louboutin Shoes
Golden Gooses Sneakers Sale
Ferragamo Shoes
Moncler Jackets
Moncler
Golden Goose Sneakers Sale
Sneakers GGDB
Jordan Retros
Golden Goose Outlets
Jordan Retro 11
Pandora
Snkrs Nike
Air Jordan Retro
Jordan 11s
Pandora Rings
Soccer Cleats On Sale
Jordan 12
Golden Goose Outlet
Air Jordan 6
Air Jordan 6 Retro
Jordan Retro 3
Jordans Sneakers
Air Max 270
Pandora
Jordan 12 Retro
Air Max 95
Golden Goose Sneakers
Jordan 13
Yeezy Shoes
Jordans Shoes
Air Jordan 9
Air Jordan Shoes
Cheap Jordans
Air Jordan 11
Nike Official Website
GGDB Shoes
Air Jordan Retro 11
Air Jordan 12
Jordan 5
Louboutin shoes
Jordan Shoes
Red Bottoms Louboutin
Hermes Birkin Bag
Pandora
Valentino Sandals
Air Jordan Retro 6
Jordan Shoes Retro
Air Jordan 3
Golden Goose
University Blue Jordan 1
Jordan 5 Retro
Nike Outlet
Fitflop Shoes
Air Jordan
Adidas NMD
Jordan Retro 1
Nike Air Max
Golden Goose Sale
Pandora Jewelry Official Site
Retro Jordans
Nike Outlet Store Online Shopping
Balenciaga Triple S
Pandora Canada
Air Jordan 6 Rings
Jordan 1
Jordan 4
Jordan 4 Retro
Jordans Sneakers
Nike Outlet Store
New Jordans 2021
Air Jordan 4 Retro
Jordan Retro 11
Pandora Ring
Jordan 12 Retro
Air Force 1
Jordan 11's
Air Jordan Retro 10
Jordan 1
Pandora Bracelets
Nike Air Max
Nike Outlet
Moncler Vest
Air Max 98
Pandora Jewelry Canada
Pandora Charms
Lebron James Shoes
Red Bottom Shoes
Air Jordan Retro 8
Balenciaga Shoes
Air Jordans
Yeezy
Nike Air Jordan 1s
Jordans 4
Air Max 270
Air Jordan Sneakers
Moncler
New Jordan 11
GGDB
Yeezy Sneakers
Retro Jordan
Nike Shoes
Adidas Yeezy
Pandora Charms
Yeezy Shoes
Jordan Retro 12
ECCO
Yeezys
Jordan 11 GYM Red
New Jordans
Moncler Outlet
Air Jordan Shoes
Air Max 90
Nike Shoes
Jordan Sneakers
Golden Goose Shoes Women
Cheap Nike Air Max
Air Jordans Shoes
Jordan 11
Nike Factory Outlet
NMD
Air Jordan 13
Fjallraven Kanken Backpack
Vans
Nike Huarache
Nike Sale
Nike Air Jordans
Louboutin ShoesNávštěvník

Re: Raketový systém RBS-70

Příspěvek od Návštěvník »Návštěvník

Re: Raketový systém RBS-70

Příspěvek od Návštěvník »

Christian Louboutin Outlet
Pandora
Nike Air Force
Nike Factory Outlet
Jordan 14
Nike Outlet
Ferragamo Outlet
Nike Running Shoes For Women
Jordans Sneakers
Lebron 16
Christian Louboutin
Jordan 12's
Air Max
Pandora Bracelet
Nike Black Friday
Nike Basketball Shoes
Lebrons Shoes
Adidas NMD R1
Nike Clearance
Air Force 1
Nike Running Shoes For Men
Nike Shoes
Kyrie Irving Shoes
Lebron Shoes
Air Jordans 1
Pandora
Red Bottom Shoes
Nike Clearance
Jordan 11 Retro
Air Jordan 4 Retro
Nike Factory Outlet Store Online
Jordan 1
Kevin Durant Shoes
Air Jordan 1 High
Air Force 1
Nike Shoes
Nike Shoes
Air Jordan Retro
Kids Jordan Shoes
Pandora Jewelry
Nike Presto
Yeezy Boost 350
Jordan 7
Christian Louboutin Shoes UK
Kyries Shoes
Adidas Sneakers For Women
Nike Outlet Store Online
Nike Free Rn 2019
New Nike Shoes
Jordan Shoes For Men
Louboutin shoes
Nike Cortez
Nike Air Zoom Pegasus
Nike Shoes
Nike Outlet Store Online Shopping
Pandora Charms
Adidas Yeezy Shoes
Air Jordan Shoes
Jordan Retro 13
Nike Air Monarch
Pandora Rings
Nike Air Max 2019
Nike Outlet Store Online Shopping
New Nike Shoes
Jordan 10
Kanken Backpack
Nike Outlet Store
Nike Store
New Jordan
Jordan 11 Blue
Jordan Shoes
Nike Sneakers Outlet
Louboutin Shoes
Nike Factory Outlet
Nike Air Max 95 Essential
Air Jordan 8
Nike Shoes For Women
Jordan 13 Retro
Nike Lebron 16
Nike Sneakers For Women
Pandora Jewelry Official Site USA
Ferragamo
Huarache
Nike Sneakers
Jordan Retro 32
Golden Goose
Nike Outlet Store
Asics Shoes Outlet
Pandora Jewelry Official Site
Pandora
Yeezy 500
Nike Outlet Store
Moncler UK
Nike Metcon
Nike Zoom
Cheap Nike
Nike Outlet
Yeezy Boost
Valentino Shoes
Nike Air Max 270
Louboutin Shoes
Red Bottoms
Nike Clearance Store
Nike Factory
Air Max 720
Nike Cortez
Pandora Charms
Nike Air Max 98 Gundam
Red Bottom Shoes
Nike Air Max 270 Womens
Nike Shoes
Nike Air Force One
Jordan 1
Air Jordans
Nike Running Shoes For Women
Pandora Bracelets
Louboutin Outlet
Nike Jordan
Fjallraven Backpack
Jordan 1
Vans Shoes
Red Bottom Heels
Pandora Jewelry
Pandora
Nike Outlet Store
Jordan 4's
Yeezys
Air Jordan Sneakers
Pandora Bracelet Charms
Jordan 1
Air Max 720
Sneakers Website
Womens Nike Shoes
Basketball Shoes Nike
Jordan Retro 11
Jordan 11
Air Jordan 9
Nike Outlet
Yeezy Shoes
NMD
Womens Nike Shoes
Pandora Charms Jewelry
Adidas Yeezy
Pandora Charms
Ultra Boost
Pandora Bracelets
Air Jordan Retro
Nike Air Max 98
Nike Outlet Store Online Shopping
Nike Shoes
Pandora Earrings
Louboutin
Air Jordan 3
Nike React
Adidas Ultra Boost
Cheap Yeezy
Pandora Necklace Women
Jordan AJ 1
Christian Louboutin Outlet

Odpovědět

Zpět na “Vojenská letadla”