Jak namotovat F konektor na kabel

FerdaCB

Jak namotovat F konektor na kabel

Příspěvek od FerdaCB »

1) Připravit si vhodný koaxiální kabel. Doporučuji zakoupit pouze kabel s měděným vnitřním vodičem a za koax utratit min 7-9kč za metr.

2) Odstranit z konce alespoň 10cm kabelu kvůli možnosti oxidace stínění a středního vodiče. Lze použít ostré štípací kleště. Ideální je ale kabel oříznout opatrně po obvodu ostrým řezákem, odstranit stínění a vnitřní dielektrikum. Vnitřní vodič pak teprve uštípnout kleštěmi.

3) Řezákem s odlamovacím břitem či ostrým nožem opatrně odřezat cca 2 cm z kabelu až na střední vodič. Tedy tento bude o cca 2cm přesahovat.

4) Řezákem s odlamovacím břitem či ostrým nožem opatrně odřezat vnější stínění koaxu, a opatrně ho sundat tak, aby se nepoškodilo opletení + stínění. Stačí odřezat cca 5-6mm pláště.

5) Na kabel ručně našroubujte F-konektor. Pokud to už nejde tak si pomožte vhodnými kleštěmi. (třeba i kombinačkama) tak aby to bylo nadoraz.

6) Přesahující střední vodič přes průmět konce F-konektoru zakrátit tak, aby přesahoval max o 2mm.

7) Vizuálně zkontrolujte zda nikde netrčí opletení a stínění. Při pohledu dovnitř musíte pouze střední vodič,dielektrikum a konektor. Pokud vidíte opletení či stínění, tak jste to udělali špatně.

8) Mechanicky zkontrolovat. Konektor v žádném případě nesmí jít za použití nevelké síly ručně strhnout. Pouze kleštěmi, a to ještě těžko. U špatných a levných koaxů to ale strhnete vždy.

9) Elektricky zkontrolovat ohmmetrem odpor mezi vnitřním a vnějším vodičem. Musíte naměřit "nekonečný" odpor. Pokud naměříte třeba i hodně velkou hodnotu (větší než 1MOhm) , tak je nejspíše zvhlhlé dielekrikum. Pokud naměříte odpor menší než 1MOhm.. tak je někde nějaký elektrický zkrat. Takový vodič vůbec nezapojujte k zařízení!

Odpovědět

Zpět na “Dílna a výroba”